Při nákupu melounu hledej kulatý, oválný nebo podlouhlý kus, který je na svou velikost dost těžký, protože to znamená, že je šťavnatý a čerstvý.
Meloun nemusíš hodnotit podle barvy. Barva slupky o jeho zralosti nenapoví vůbec nic. Určitě ale nekupuj meloun, který je otlačený nebo moc měkký. Pokud si netroufáš na celý „kousek“, můžeš si koupit porcovaný meloun. V tomto případě hledej vždy pevný střed a jasně barevnou dužinu!
Sluníčko je pro nás základ
Anecoop pěstuje své melouny Bouquet na prosluněných plantážích ve Valencii. Sázejí se 3-4 metry od sebe a rostou na vyvýšených záhoncích (vysokých 10-15 cm) ze zúrodněného písku a písčité hlíny.
Úrodu lze sklidit za 90 dní
Sazeničky vodních melounů se do záhonků sázejí ze školek. Žluté květy melounů musí opylovat medonosné včely. Je zapotřebí opylovat i sterilní melouny bez jadérek, jinak by neměly plody. Za měsíc vyrostou šlahouny dlouhé až 3 metry. Za 60 dní vyrostou na šlahounech první melouny. Úrodu lze sklidit za 90 dní.
Ruční sklizeň
Melounová slupka je na pohled tvrdá, ale ve skutečnosti je docela křehká, a proto se melouny musí sklízet ručně. Pěstitelé melounů hledají bledá nebo máslově žlutá místa ve spodní části – ta totiž znamenají, že meloun je zralý.
galerieHistorie melounu
Vodní melouny se údajně poprvé urodily v africké poušti Kalahari. K první zaznamenané sklizni melounů došlo před téměř 5 000 lety v Egyptě – svědčí o ní hieroglyfy na zdech starověkých budov. Vodní melouny se často dávaly do královských hrobek, aby králové měli v posmrtném životě co jíst. Z Egypta se melouny dostaly prostřednictvím obchodních lodí do zemí u Středozemního moře. V 10. století si melouny našly cestu do Číny, která dnes představuje největšího pěstitele vodních melounů na světě.
Ve 13. století se melouny rozšířily po celé Evropě díky Maurům.